Хипотермия е състояние на организма, при което телесната температура пада под 35° С.
Измръзването е противоположност на хипертермия, която се получава при топлинен удар. Причината за измръзването е продължително излагане на тялото на студ, при което организмът не може да възстанови изгубената топлина и телесната температура започва да спада. Забавят се всички функции на организма, сърце и дихателната дейност. Появява се безконтролно треперене и дори умствени смущения като загуба на памет, ориентация. Рязко спада жизнеността на целия организъм заради липсата на достатъчно кислород. Най-тежката проява на общото охлаждане е изпадане в безсъзнание, а когато телесната температура спадне под 22 градуса, настъпва смърт.
Телесната температура се поддържа от част от мозъка, наречена хипоталамус. Тялото създава топлина чрез метаболитните процеси в клетките. Най-много топлина се губи през повърхостта на кожата. Ако температурата на околната среда спадне значително, тялото може да се наложи да генерира топлина чрез треперене(увеличена мускулна дейност). Но ако загубата на топлина е по-голяма от тази, която произвежда организма, то започва общо охлаждане.
Хипотермия най-често е резултат от продължителен престой на студено и невъзможност на облеклото да осигури достатъчно изолация на организма. Бърза хипотермия се причинява от падане в студена вода и само за няколко минути може да бъде фатална.
Рискови фактори
За да преодолеете симптомите на леко и умерено охлаждане (като треперене например) е достатъчно да влезете в топло помещение, да приемате топли течности, да вземете топъл душ или вана, да консумирате сладки храни.
Как да се предпазим от измръзване?