Артериалната хипертония или така наречения “тих убиец”.
Това социално значимо заболяване е от основните фактори, които причиняват инфаркт на миокарда, инсулт и други сърдечносъдови заболявания. На тази страница ще се запознаете с този здравен проблем и начините на превенция.
Над 1,5 млрд. души по света страдат от АХ (един от всеки трима на възраст над 20 години).В България хипертониците са около 2 милиона, като адекватно лекувани, с постигнат контрол в последните години, са около 33%. Адекватното лечение на АХ удължава живота. Снижението на систолното артериално налягане с 12 mmHg за 10 г. спасява от смърт 1 от 11 лекувани пациенти, понижава честотата на мозъчния инсулт с 35- 40%, на миокардния инфаркт с 20-25% и на сърдечната недостатъчност с 50% /JNC V ІІ/.
Артериалната хипертония е заболяване не само на сърцето, а на целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварните болести, поради множеството неблагоприятни последствия, до които води.
Среща се по-често във високоиндустриализираните райони на света, като обхваща над 20% от населението.
От какво се причинява?
Артериалната хипертония се дели основно на два вида – първична и вторична хипертония.
Първичната хипертония (Есенциална хипертония, Идиопатична хипертония) се нарича така, защото при нея причината за повишаване на артериалното налягане е неизвестна. Тя обхваща над 90% от хипертониците. Приема се, че тя е многофакторнополигенно обусловено заболяване, като в над 60% от случаите е генетично обусловена. Телесната конституция (пикнотици), диетата (повишена консумация на готварска сол, кафе, алкохол и др.), затлъстяването, стресът, тютюнопушенето и ендокринните фактори (жени в климактериум) играят благоприятстваща роля за възникване на заболяването.
Често есенциалната хипертония се съчетава със следните заболявания в т.нар. синдром Х или метаболитен синдром:
Вторична хипертония – нарича се така, защото тя е симптом на друго заболяване, т.е. причината за възникването й е известна. Обхваща около 10% от хипертониците. Според причинителя, тя се дели на:
o Ренопаренхимна – гломерулонефрит, хроничен пиелонефрит, кистозни бъбреци и др.;
o Хипертония при тумори на бъбреците;
o Стеноза на бъбречната артерия.
o Ендокринна хипертония (< 1%):
Какви са болестните промени?
Артериално налягане | систолично | диастолично |
Оптимално | < 120 mmHg | < 80 mmHg |
Нормално | < 130 mmHg | < 85 mmHg |
Горна граница | 130 – 139 mmHg | 85 – 89 mmHg |
Хипертония
1 степен 2 степен 3 степен |
140 – 159 mmHg
160 – 179 mmHg >/= 180 mmHg |
90 – 99 mmHg
100 – 109 mmHg >/= 110 mmHg |
Причисляването към някоя от тези групи е възможно само след многократни измервания на артериалното налягане в различно време и по указаните принципи.
Форми на повишено кръвно налягане:
Според начина, по който протича хипертонията, се дели на:
Какви са симптомите?
Дълго време може да липсват оплаквания, поради бавното покачване на артериалното налягане и адаптацията на организма към него. Характерно е появяващото се сутрин главоболие, особено в тилната област. Други чести симптоми са:
Усложненията, до които води артериалната хипертония, са следните:
o Хипертонична енцефалопатия с опасност от инсулт – прекратява се мозъчната авторегулация, което се последва от хипоперфузия на мозъка, водеща до мозъчен оток, главоболие, гадене, повръщане, зрителни нарушения и др.;
o Обременяване на лявата сърдечна камера с опасност от белодробен оток;
o Стенокарден пристъп;
o Дисекираща аортна аневризма.
o Съдови усложнения – повече от половината хипертоници развиват ранна атеросклероза. Степента на съдовите изменения може да се прецени при изследване на очните дъна и установяване на стадия на хипертоничната ретинопатия (Fundus hypertonicus);
o Сърдечни усложнения – около 60% от хипертониците умират поради левокамерна хипертрофия и исхемична болест на сърцето:
Според наличието на органни усложнения в сърце, очни дъна, съдове, бъбреци, мозък, хипертоничната болест се дели на 3 степени.
Как се поставя диагноза?
Диагнозата артериална хипертония се поставя по следния алгоритъм:
o Апаратна диагностика – ЕКГ и ехокардиография (за наличие на левокамерна хипертрофия), доплерова ехография на бъбречните артерии;
o Измерване на налягането – съществуват няколко метода за измерване на артериалното налягане:
Измерването на налягането се извършва по няколко начина:
o Средна дневна стойност < 130/85 mmHg;
o Средна нощна стойност <120/75 mmHg;
o Честота на стойности по-високи от 140/90 mmHg – < 25% през деня и < 20% през нощта;
o Нощно понижаване на артериалното налягане с поне 10% и за систолното и диастолното.
С какво може да се обърка?
Артериалната хипертония трябва да се разграничи от моментните състояния на повишено артериално налягане, както и завишаване на стойностите вследствие прием на медикаменти. За да се постигне точност в поставяне на тази диагноза, е необходимо стриктно спазване на принципите за измерване на кръвното налягане.
Какви са препоръките, след поставяне на дигнозата?
След адекватно диагностициране на заболяването артериална хипертония и определяне, дали се касае за първична или вторична, се преминава към лечение. Ако става въпрос за вторична хипертония се лекува причината, довела до покачване на кръвното налягане. Ако хипертонията е есенциална – се въвеждат първо общите мероприятия за снижаване на стойностите на налягането и след това се прибягва до моно- или комбинирана терапия. Особено важно е да се спазват стриктно предписанията от лекуващия лекар, както и да се съобщава веднага за наличие на странични действия на избрания медикамент или за неефективност на лечението.