Какво е болестта?
Нарушено здраве? Субективно усещане, че нещо не ни е наред? Достатъчно прости определения, но не винаги задоволителни. На всеки се случва понякога да го боли глава. Напрежението и стресът в наши дни са повече от всякога. Но никой не казва „боли ме главата, болен съм, ще умра!“ То е ясно – главоболието не убива. Би било твърде драматично да се хвърлим в леглото и да се правим на болни.
Но да погледнем нещата по друг начин. Една жена, например, от години страдаше от главоболие. Все си казвала „работя много – нормално е“, докато един ден съвсем случайно не си измерила кръвното налягане и какво да види – 180/130. При такива стойности някои хора изпадат в хипертензивна криза, а тя се чувствала прекрасно – дори в този момент нямала главоболие. Дали и здравето й било прекрасно? Не мисля. Не случайно наричат хипертонията „тихия убиец“. Оказало се, че има болест, която на всичкото отгоре може и да я убие. Не веднага, но все пак…
В крайна сметка „болестта“ не е просто едно субективно усещане. Да, болката, както и всички други неприятни усещания,може да ни алармират за наличие на болест, но може и да отсъстват. Как тогава да определим дали наистина сме болни, когато нещо не ни е съвсем наред или наистина сме здрави, когато се
чувстаме добре?
На първо място трябва да познаваме състоянието на здраве – нормалното физиологично състояние на организма.Според Световната здравна организация „здравето е състояние на комплексно физическо, психическо и социално благополучие, а не само отсъствие на болест или недъг“.
Но здравето е много повече от едно определение. Здравето отразява един продължителен и непрекъснат път на нашето развитие. Този път не винаги е гладък и ритмичен, но следва определени стъпки, които ни е писано да извървим. През някои от отделните етапи на този път се чувстваме несигурни, болни, понякога
дори наистина сме болни (физически или психически), но всичко това е израз на силата на живота, която ни тегли по този път. Например, когато се разболеем от „варицела“ и цялото ни тяло се покрие с пъпчици, които причиняват силен сърбеж и дискомфорт, организмът си изгражда имунитет и никога повече не страдаме от тази болест. Преживяното ни е направило по-силни.
Болестите са нормална част от този път. Не случайно голяма част от заболяванията се проявяват, когато сме в критичен момент от нашия живот. Несигурността, стресът и страхът, които изпитваме, когато ни предстои или е настъпила тежка промяна в живота ни, водят до разстройство на психиката ни, а то пък се отразява на физическото ни здраве. Както мъдро някой е казал: „Здрав дух – здраво тяло“. Обратното също е вярно.
Има и други причини за болести, разбира се. Често хората злоупотребяват със себе си, смятайки, че са неуязвими. За съжаление или не, такъв човек все още не съществува. Рано или късно, неправилното хранене, злоупотребата с алкохол, цигари и наркотици, обездвижването се отразяват. Понякога вредата е oбратима, но често оставя трайни последици, дори смърт. И все пак: „Каквото сам си направиш – никой друг не може да ти го направи!“
Съществуват и болести, които по никакъв начин не са свързани с начина на живот, нито пък с промените в него. В различните култури са наричани „карма“, „съдба“, „Божие наказание“, а в медицината най-често „генетични болести“ или „болести с неизвестна етиология“. Но това, че не знаеш отговора, не значи,
че той не съществува. За всяко нещо има причина, дори и тя да е неизвестна, както и за всеки проблем има решение, дори и то да не може да бъде намерено. Надяваме се, че някой ден медицината ще може да даде отговорите на всички все още нерешени въпроси.
За щастие, голяма част от болестите в наши дни са достатъчно добре проучени, могат да се диагностицират рано и да се лекуват успешно. Този процес, обаче, винаги е бил двустранен. За да се излекува една болест,тя трябва първо да се установи и това да стане възможно най-рано. Ето защо е изключително важно за всеки да има добра здравна култура. Здравословният начин на живот, профилактиката, редовните прегледи и основните познания за по-често срещаните болести могат да ви спестят много проблеми.
Екипът на Афиа Фармаси ще представи кратка информация за болестите, която може да Ви насочи към проблема, който имате. Не забравяйте, че окончателна диагноза и лечение може да назначи само лекар-специалист!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.