Мъжката полова система се състои от външни полови органи – тестис и скротум, вътрешни полови органи – семенник, надсеменник, семеотводен канал, семенни мехурчета, пикочен канал и допълнителни полови жлези – простата и булбоуретрални жлези.
Семенници (тестиси). Семенниците са мъжките полови жлези. Функцията им е да произвеждат сперматозоиди и мъжки полови хормони, основно тестостерон. Двата семенника се разполагат в скротума – кожна торбичка, в която температурата е с няколко градуса по-ниска от тази на коремната кухина. Това е важно условие за нормалното образуване на сперматозоидите. От началото на половата зрялост в семенниците непрекъснато се образуват сперматозоиди, като при всяка една еякулация се отделят около 400 млн.
Надсеменник (епидидим). Представлява тесен и силно нагънат канал с дължина около 6м. Има форма на качулка, разположена над семенника. Образуваните в тестисите сперматозоиди не са достатъчно подвижни и способни да оплодят яйцеклетката. Тези сперматозоиди попадат в надсеменника, където се съхраняват, докато не узреят напълно и не придобият необходимата енергия.
Семеотводен канал (vas deferens). Започва от надсеменника, преминава в коремната кухина, спуска се по задната стена на пикочния мехур и се слива се с канала на семенните мехурчета. От сливането им се формира еякулаторния канал, който преминава през простатата и след това се влива в пикочния канал.
Пикочен канал (уретра). Разполага се по долната повърхност на пениса и се отваря на върха му. Представлява общ път на урината и секретите, отделяни от мъжките полови органи.
Семенни мехурчета. Разположени са над простата. В тях се образува секрет, който преминава по отводящ канал и се слива със сперматозоидите в семеотводния канал, увеличавайки тяхната подвижност.
Простата. В простатата се образува слабо алкална течност, която също се присъединява към семенната течност, съставлявайки около 25% от нейния обем. Целта й е да неутрализира киселинноста на влагалищния тракт и да осигури оптимални условия за придвижване на сперматозоидите в женските полови пътища.
Булбоуретрални жлези. Представляват двойка малки жлези, разположени от двете страни на пикочния канал. Отделят секрет, който улеснява еякулацията на сперматозоидите.
Пенис. Мъжкият полов член участва в отделянето на урината и в репродукцията. Състои се от корен, тяло и глава. Коренът е най-задната му част, с която пенисът се прикрепя към таза. По дължината на пениса се разполагат две пещеристи тела, а под тях – спонгиозно тяло. При изпълването им с кръв настъпва ерекция. Главата на пениса представлява най-предната му част. На върха й се отваря пикочния канал.
Скротум (мъдница). Представлява кожна торбичка, която покрива семенника, надсеменника и част от семеотводния канал. Осигурява оптимална температура за нормалното образуване на сперматозоидите. По време на ембрионалното развитие тестисите са разположени в коремната кухина, а след раждането се спускат в скротума. Ако температурата на околната среда стане твърде ниска, скротумът се съкращава и придвижва тестисите по-близо до коремната кухина.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.